Popękane pięty mogą sprawić wiele kłopotów, ale domowe sposoby z wykorzystaniem sody mogą przynieść ulgę. Regularne stosowanie tych prostych metod może pomóc utrzymać skórę na stopach miękką i zdrową. Pamiętaj jednak, aby unikać zbyt agresywnego usuwania skóry, co może prowadzić do podrażnień. Zdrowych stóp!
Problem twardego, zrogowaciałego naskórka na skórze stóp jest bardzo powszechny. Nasila się szczególnie po zimie, gdy nosimy niezbyt przewiewne obuwie, a także, gdy dużo chodzimy czy używamy tarki do stóp, aby szybko pozbyć się problemu. Zbyt intensywne ścieranie zrogowaciałego naskórka ze stóp tylko początkowo daje efekt gładkiej i miękkiej skóry. Niestety bardzo szybko przekonamy się, że skóra w tych miejscach będzie na nowo twardnieć i grubieć. Dobre efekty osiągniemy, stosując mniej drastyczne metody, ale regularnie.
Nadmierna suchość skóry może występować także przy schorzeniach endokrynologicznych czy w rozwoju cukrzycy, gdzie mogą pojawiać się ranki i owrzodzenia, które należy skonsultować z lekarzem.
Jednak główną przyczyną nadmiernej szorstkości i pękania pięt jest przesuszenie, brak elastyczności oraz niedostateczne natłuszczenie i odżywienie skóry pięt na co dzień.
Soda ze względu na swój zasadowy charakter zmiękcza twardy naskórek i wspomaga usuwanie zrogowaceń oraz martwych komórek, działa też oczyszczająco i lekko rozjaśniająco. Stosując sodę oczyszczoną, efekty zauważysz niemal natychmiast, a regularne zabiegi co kilka dni lub raz w tygodniu pozwolą utrzymać zadbane i gładkie stopy. Jest kilka sposobów stosowania sody, które działają profilaktycznie, ale także pomagają, gdy pęknięcia się już pojawiły.
Możemy wykonać peeling z sody, który wcieramy w stopy i pozostawiamy na chwilę, aby zadziałał zmiękczająco. Dwie łyżki sody należy zmieszać z jedną łyżką wody, tak aby uzyskać konsystencję gęstej pasty. Uzyskaną papkę wcieramy w stopy, pozostawiamy na kilka minut i zmywamy. Zmiękczony w ten sposób naskórek warto delikatnie zetrzeć pumeksem lub tarką. Następnie należy osuszyć stopy i nałożyć krem natłuszczający.
Przed wykonaniem peelingu można wymoczyć stopy w ciepłej wodzie przez około 5 minut, co poprawi działanie sody.
Inny sposób pozbycia się zrogowaciałego naskórka to moczenie stóp w niewielkiej ilości ciepłej wody z dodatkiem 2 łyżek sody oczyszczonej. Taka „kąpiel” powinna trwać 5-10 minut.
Po osuszeniu stóp najlepiej zastosować krem z mocznikiem, aby dodatkowo zmiękczyć i uelastycznić naskórek.
Zamiast wody można także użyć mleka. Około 0,5 l mleka należy podgrzać, a następnie rozpuścić w nim 2 łyżeczki sody. W takim roztworze powinno się moczyć stopy przez około 5-10 minut. Mleko zawiera tłuszcze i białka, które odżywiają naskórek, lekko wygładzają i pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Po osuszeniu skóry warto nałożyć krem natłuszczający lub nawilżający i założyć skarpetki, aby lepiej zadziałał.
Komentarze