Domowe sposoby na popękane pięty z zastosowaniem sody.

  • 27.10.2023
Soda oczyszczona w Pielęgnacji Stóp: Skuteczne Metody Przeciwko Popękanym Piętom
Źródło: freepik.com

Popękane pięty mogą sprawić wiele kłopotów, ale domowe sposoby z wykorzystaniem sody mogą przynieść ulgę. Regularne stosowanie tych prostych metod może pomóc utrzymać skórę na stopach miękką i zdrową. Pamiętaj jednak, aby unikać zbyt agresywnego usuwania skóry, co może prowadzić do podrażnień. Zdrowych stóp!

Soda na popękane pięty – jak to działa? 

Problem twardego, zrogowaciałego naskórka na skórze stóp jest bardzo powszechny. Nasila się szczególnie po zimie, gdy nosimy niezbyt przewiewne obuwie, a także, gdy dużo chodzimy czy używamy tarki do stóp, aby szybko pozbyć się problemu. Zbyt intensywne ścieranie zrogowaciałego naskórka ze stóp tylko początkowo daje efekt gładkiej i miękkiej skóry. Niestety bardzo szybko przekonamy się, że skóra w tych miejscach będzie na nowo twardnieć i grubieć. Dobre efekty osiągniemy, stosując mniej drastyczne metody, ale regularnie.

Nadmierna suchość skóry może występować także przy schorzeniach endokrynologicznych czy w rozwoju cukrzycy, gdzie mogą pojawiać się ranki i owrzodzenia, które należy skonsultować z lekarzem.  

Jednak główną przyczyną nadmiernej szorstkości i pękania pięt jest przesuszenie, brak elastyczności oraz niedostateczne natłuszczenie i odżywienie skóry pięt na co dzień.

Soda oczyszczona na twarde pięty – jak stosować? 

Soda ze względu na swój zasadowy charakter zmiękcza twardy naskórek i wspomaga usuwanie zrogowaceń oraz martwych komórek, działa też oczyszczająco i lekko rozjaśniająco.  Stosując sodę oczyszczoną, efekty zauważysz niemal natychmiast, a regularne zabiegi co kilka dni lub raz w tygodniu pozwolą utrzymać zadbane i gładkie stopy. Jest kilka sposobów stosowania sody, które działają profilaktycznie, ale także pomagają, gdy pęknięcia się już pojawiły.  

Możemy wykonać peeling z sody, który wcieramy w stopy i pozostawiamy na chwilę, aby zadziałał zmiękczająco. Dwie łyżki sody należy zmieszać z jedną łyżką wody, tak aby uzyskać konsystencję gęstej pasty. Uzyskaną papkę wcieramy w stopy, pozostawiamy na kilka minut i zmywamy. Zmiękczony w ten sposób naskórek warto delikatnie zetrzeć pumeksem lub tarką. Następnie należy osuszyć stopy i nałożyć krem natłuszczający.  

Przed wykonaniem peelingu można wymoczyć stopy w ciepłej wodzie przez około 5 minut, co poprawi działanie sody. 

W czym moczyć popękane pięty? 

Moczenie w wodzie z dodatkiem sody 

Inny sposób pozbycia się zrogowaciałego naskórka to moczenie stóp w niewielkiej ilości ciepłej wody z dodatkiem 2 łyżek sody oczyszczonej. Taka „kąpiel” powinna trwać 5-10 minut.
Po osuszeniu stóp najlepiej zastosować krem z mocznikiem, aby dodatkowo zmiękczyć i uelastycznić naskórek.

Moczenie w mleku z dodatkiem sody 

Zamiast wody można także użyć mleka. Około 0,5 l mleka należy podgrzać, a następnie rozpuścić w nim 2 łyżeczki sody. W takim roztworze powinno się moczyć stopy przez około 5-10 minut. Mleko zawiera tłuszcze i białka, które odżywiają naskórek, lekko wygładzają i pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Po osuszeniu skóry warto nałożyć krem natłuszczający lub nawilżający i założyć skarpetki, aby lepiej zadziałał. 

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.