20 najpopularniejszych polskich przesądów

  • 29.06.2023
Przesądy którymi żyły nasze babki i prababki.
Źródło: pixabay.com

Przesądy inaczej zabobony, to niemożliwe do zweryfikowania mocno zakorzenione i żywione bez względu na argumentację z zewnątrz przekonania, których nie jesteśmy w stanie racjonalnie wytłumaczyć. Niektórzy traktują przesądy z przymrużeniem oka, inni w ogóle w nie nie wierzą, jeszcze inni pozwalają zabobonom "dla świętego spokoju" kierować swoimi zachowaniami. Pająk przynoszący szczęście, unikanie siadania na rogu stołu, rozsypana sól zwiastująca kłótnię.. A wy wierzycie w przesądy? A może znacie jeszcze inne? Podzielcie się nimi z nami!

Najczęściej znane przesądy:

1.Zabicie pająka w domu przynosi nieszczęście i biedę
2. Panny nie powinny siadać na rogu stołu, ponieważ nigdy nie wyjdą za mąż
3. Nie wolno trzymać torebki na podłodze, bo wtedy szybko „uciekają” pieniądze
4. Zbite lustro to siedem lat nieszczęść
5. Czerwona wstążka zawiązana przy łóżeczku dziecięcym chroni go przed złymi urokami
6. Witanie się przez próg przynosi pecha, nieszczęście lub może prowadzić do rozbicia przyjaźni (można tego uniknąć stając na progu)
7.Sroka przelatująca obok domu – można spodziewać się dziś gości
8.Nie powinno się dawać w prezencie kaktusa oraz ostrych przedmiotów (np. noży, igieł, nożyczek) lub krzyża – to może ściągnąć na obdarowaną osobę nieszczęście i ciężki los
9. Prawa ręka swędzi na pieniądze
10. Rozwiązane sznurówki zwiastują dobre wieści
11. Łuski karpia w portfelu przynoszą pieniądze.
12. Chuchanie na znalezione monety ma sprawić że nasze szczęście i gotówka się pomnoży.
13. Obcinanie włosów dzieciom do 1 r.ż. i ciężarnym - chcesz, żeby twoje dziecko wyrosło na mądre, nie obcinaj mu włosów – tak przynajmniej radziłaby bardzo przesądna osoba, która wierzy, że wraz z włosami uciekłby rozum i inteligencja. 
14. Nie składaj toastów wodą - przesąd zakłada, że jeśli składasz toast  wodą, to w rzeczywistości chcesz śmierci ludzi, z którymi pijesz
15. Nie kładź butów na stole -  ponieważ symbolizuje to śmierć bliskiej osoby. W dawnych czasach, postawienie czyiś butów na stole było sposobem, aby powiadomić rodzinę, że ta osoba zmarła.
16. Nie przechodź pod drabiną - wywodzi się z czasów średniowiecza. Drabina wtedy symbolizowała szubienicę, na której wieszano ludzi. Inna wersja mówi, że źródłem tego zabobonu jest fakt, że drabina oparta o ścianę tworzy trójkąt – znak Trójcy Świętej i przechodząc pod nią jest okazaniem braku szacunku co przynosi nieszczęście.
17. Czarny kot przecinający drogę przynosi pecha - czarne koty uważano za pomocników czarownic. 
18. Kiedy rozsypiesz sól, trzeba wysypać ją przez lewe ramię - Przerzucanie jej przez lewe ramię prawą ręką ma tworzyć magiczną barierę, która ma nas uchronić przed złem. 
19. Odpukać w niemalowane drewno - stukanie w drewno było uważane za formę fizycznego kontaktu z siłami wyższymi, co miało przynosić szczęście. Wierzono też, że stukanie w drzewo uwalnia pozytywne duchy, które się nami opiekują.
20. Kobiecie ciężarnej nie wolno patrzeć przez dziurkę od klucza - dziecko może urodzić się z zezem.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.