Co to jest środa popielcowa? Jaką symbolikę skrywa popiół?

  • 10.02.2023
Wszystko o środzie popielcowej
Źródło: pixabay.com

Środa Popielcowa (zwana również Popielcem) to dzień liturgiczny rozpoczynający okres czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych, czyli okres Wielkiego Postu. Symboliczne posypanie głowy popiołem i powstrzymanie się od niektórych potraw rozpoczynają okres pokuty. Jej data zależy od daty uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego czyli Wielkanocy

W Środę Popielcową w czasie Mszy Świętej kapłan błogosławi popiół, a następnie posypuje nim głowy zgromadzonych. Przy czym popiół używany do tego obrzędu nie jest zwykłym popiołem, ale uzyskanym ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową.

 

O co chodzi w Środzie Popielcowej?

Symbolika popiołu
Akt posypania głowy popiołem jest wezwaniem do pokuty, umartwienia i żalu za grzechy. Zgodnie z tradycją popiół sypany na głowę i czyniony na czole znak krzyża jest symbolicznym gestem wskazującym na jedność z Jezusem Chrystusem. Celebrans wypowiada przy nim słowa Pisma Świętego „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” (Rdz 3,19) albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” (Mk 1,15). Te dwa cytaty ukazują podwójną symbolikę popiołu w chrześcijaństwie: z jednej strony jest on znakiem żałoby, bólu, przemijania, uświadamiającym ludziom ich ograniczoność, ale z drugiej jest symbolem oczyszczenia, odrodzenia i zmartwychwstania.  

Ten tradycyjny obrzęd ma za zadanie przypomnieć, że życie ziemskie mija, a silna wiara, ćwiczenia duchowe, dobrowolne wyrzeczenia i bezinteresowne dawanie pomagają osiągnąć życie wieczne.

Zwyczaj posypywania głów popiołem w liturgii Kościoła pojawił się w VIII w. i związany był początkowo sakramentem pokuty publicznej. Dotyczył zatem tylko pewnej grupy wiernych, którzy akurat w tym czasie pokutowali. Dopiero w 1091 r., mocą decyzji papieża Urbana II, praktyka sypania głowy popiołem zaczęła obowiązywać w całym Kościele powszechnym. 

W Środę Popielcową obowiązuje tzw. post czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

A.J.

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.