Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie medycyny za pionierskie odkrycie receptorów temperatury i dotyku

  • 05.10.2021
Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie medycyny za pionierskie odkrycie receptorów temperatury i dotyku

W poniedziałek (04.10) amerykańscy naukowcy otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycia receptorów temperatury i dotyku. Tą zaszczytną nagrodę Zgromadzenie Noblowskie w Karolinska Institutet przyznało: Davidowi Juliusowi i Ardemowi Patapoutianowi.

 

Badania amerykańskich naukowców prowadzone były niezależnie od siebie pod koniec lat 90-tych, są obecnie wykorzystywane do opracowywania metod leczenia różnych schorzeń, w tym przewlekłego bólu.

"Nasza zdolność wyczuwania ciepła, zimna i dotyku jest niezbędna do przetrwania i stanowi podstawę naszej interakcji z otaczającym nas światem. W naszym codziennym życiu przyjmujemy te odczucia za pewnik, ale w jaki sposób inicjowane są impulsy nerwowe, aby można było dostrzec temperaturę i ciśnienie? Na to pytanie odpowiedzeli tegoroczni laureaci Nagrody Nobla.

David Julius wykorzystał kapsaicynę, ostry związek z papryczek chili, który wywołuje uczucie pieczenia, aby zidentyfikować czujnik reagujący na ciepło w zakończeniach nerwowych skóry. Ardem Patapoutian wykorzystał komórki wrażliwe na nacisk, aby odkryć nową klasę czujników, które reagują na bodźce mechaniczne w skórze i narządach wewnętrznych. Te przełomowe odkrycia zapoczątkowały intensywne działania badawcze, które doprowadziły do ​​szybkiego wzrostu zrozumienia, w jaki sposób nasz układ nerwowy wyczuwa ciepło, zimno i bodźce mechaniczne. Laureaci zidentyfikowali krytyczne brakujące ogniwa w naszym zrozumieniu złożonej interakcji między naszymi zmysłami a środowiskiem."- poinformowali profesorowie z Zgromadzenie Noblowskie w Karolinska Institutet w komunikacie prasowym.

 

źródło: https://www.nobelprize.org/

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.