Dzień babci i dziadka - skąd się wziął?

  • 19.01.2023
Dzień babci i dziadka
Źródło: pixabay.com

21.01 czyli w sobotę i 22.01 niedzielę obchodzić będziemy Dzień i Babci i Dzień Dziadka. Dziadek to idealny kumpel do zabawy, naprawi zepsute zabawki i jest bardzo troskliwym opiekunem. Przy okazji Dnia Dziadka jeszcze bardziej doceniamy pomoc, którą otrzymujemy od dziadków naszych dzieci i piękną więź, jaka łączy dziadków i wnuki. Natomiast babcia to największe wsparcie dla rodziców w wychowaniu ich pociech. Chętnie zaopiekuje się wnuczkami, rozpieszcza, tuli i gotuje smakołyki. Babcia jest taka kochana, że musi mieć swoje święto, aby uhonorować jej zasługi.

Dzień babci
W Polsce Dzień Babci pojawił się pewnemu dziennikarzowi Kazimierzowi Flieger który pracował w tygodniku „Kobieta i Życie”, który w 1964 roku wpadł na pomysł, w którym wszyscy będą mogli podziękować swoim dziadkom za troskę, czułość i opiekę. Rok później idee Dnia Babci przypieczętowali poznaniacy, co pomogło podtrzymać dopiero rozkwitającą tradycję aż po dziś dzień. Data 21 stycznia nie jest przypadkowa. Tego dnia, w 1965, na poznańskiej scenie występowała 85-letnia wówczas Mieczysława Ćwiklińska – legendarna polska śpiewaczka i aktorka urodzona w 1879 roku. W dniu koncertu redakcja „Expressu Poznańskiego” uroczyście wręczyła artystce tort i bukiet kwiatów, to wtedy ustanowiono 21 dzień stycznia Dniem Babci.

Dzień dziadka
O Dniu Dziadka pomyślano dużo później. Dopiero w 1978 roku pojawił się pomysł dołączenia Dnia Dziadka do Święta Babci. W 1981 oficjalnie wpisano do kalendarza Dzień Dziadka 22 stycznia i do dzisiaj tego dnia je obchodzimy. To święto przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dzień Babci i Dziadka świętuje się wspólnie. Nie mogło przecież tak być, żeby babcia miała święto, a dziadek nie. Przecież dziadek jest równie ważny w życiu wnuków jak i babcia.

 

Babcie i dziadkowie w tych dnia są obdarowywane przez wnuki drobnymi upominkami: jak słodkości, ręcznie wykonane ozdoby czy kwiaty. Również przedszkola oraz szkoły upamiętniają te dni przygotowując z dziećmi przedstawienia dla babć i dziadków oraz wręczeniem laurek najczęściej ręcznie malowanego portretu. Ten dzień jest tak ważny, ponieważ dziadkowie coraz bardziej przypomina instytucję, która wspiera rodziców w wychowaniu wnuków. Pomagają w ramach swoich możliwości oraz zdrowia w domowych obowiązkach, odbierają z przedszkola czy szkoły, babcia zawsze coś ugotuje, dziadek poczyta bajkę lub utuli do snu. Babcie są czułe, opiekuńcze natomiast dziadkowie znają dużo ciekawych historii, które z chęcią opowiadają wnukom. Niezależnie kiedy i w jaki sposób to bez wątpienia warto obchodzić zarówno Święto Babci jak i Dziadka. Muszą czuć się przez nas kochane i doceniane, bo to dla nich bardzo ważne.

Na szczęście są dwa dni w roku, które przypominają nam o tym, co ważne. Przytulmy się do babci i dziadka. Porozmawiajmy z nimi. Posłuchajmy ich wspomnień. Zapytajmy, czego potrzebują. Opowiedzmy o naszym życiu, oni są ciekawi. W Dzień Babci i Dzień Dziadka najlepszy prezent, jaki możemy ofiarować – to bliskość.
A tych, których nie ma z nami warto wspominać i przekazywać naszym dzieciom nasze wspomnienia. Wspólne wyjście na grób by zapalić znicz, lub wycieczka w rodzinne strony? Warto pielęgnować to co piękne. 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.