Sałatki z ciecierzycą mogą z powodzeniem zastąpić obiad, jeśli tylko zestawi się je z odpowiednimi dodatkami, jak np. mięso, ryba czy makaron. Już sama ciecierzyca jest sycąca dzięki olbrzymiej zawartości błonnika, a w połączeniu z warzywami, mięsem i ryżem dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Ciecierzyca jest idealnym warzywem nie tylko dla wegetarian, ale też wszystkich, którzy chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów. Zawiera duże ilości białka, ale także fosforu, potasu, żelaza oraz błonnika i witaminy B. Ponadto przeciwdziała zaparciom, obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, zapobiegając chorobom serca. Wspomaga odchudzanie, hamuje apetyt. Reguluje również poziom glukozy we krwi, w związku z czym może zapobiegać rozwojowi cukrzycy.
Sałatka z kurczakiem, cieciorką, ryżem i sosem musztardowym.
Składniki:
2 małe pieczone filety z kurczaka
40 dag cieciorki z puszki
1/3 szkl. suchej zielonej soczewicy
15 dag ryżu
1 chili
garść świeżych listków bazylii lub innych ziół
2 listki laurowe
2 kuleczki ziela angielskiego
1 łyżka oliwy
sól
na sos:
4 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka musztardy, np. rosyjskiej
ćwiartka cytryny
1 łyżeczka sosu sojowego
szczypta mielonego imbiru
czarny pieprz
Wykonanie:
Sos: musztardę utrzyj z sokiem wyciśniętym z cytryny, sosem sojowym, imbirem i szczyptą pieprzu. Ew. możesz dodać łyżeczkę miodu lub szczyptę cukru. Ciągle mieszając, wlej oliwę. Odstaw. Jeśli zrobisz sos z podwójnej ilości składników, możesz trzymać go w lodówce (w zakręcanym słoiku) przez 3–4 dni.
Soczewicę przepłucz zimną wodą. Wsyp do garnka i zalej szklanką wrzątku. Wrzuć listki i ziele, wlej oliwę i gotuj do miękkości – próbuj co 4–5 minut od zagotowania, bo soczewica łatwo się rozgotowuje. Po ugotowaniu wyjmij listki i ziele, soczewicę dobrze ostudź. W drugim garnku ugotuj ryż z oczyszczoną papryczką chilli. Ryż odcedź i ostudź. Wyrzuć papryczkę. Upieczone filety z kurczaka pokrój w plasterki lub większą kostkę. Umyj i osusz ręcznikiem papierowym listki bazylii – część porwij na kawałeczki, kilka zostaw do dekoracji. Wymieszaj wszystkie składniki sałatki z porwaną bazylią. Schłodź w lodówce. Polej niewielką ilością sosu i przełóż do czystej miski. Resztę sosu podaj w sosjerce.
Falafele
Składniki:
30 dag suchej cieciorki
1 szkl. ugotowanej komosy ryżowej
10 dag ugotowanej soczewicy
2 szalotki
3 ząbki czosnku
1/2 pęczka kolendry
kumin
kardamon
cynamon
chili
olej do głębokiego smażenia
8 listków sałaty
8 pomidorków koktajlowych
1 marchewka
4 rzodkiewki
1 ogórek
na sos:
3 łyżki oliwy
2 łyżki octu winnego
1 łyżeczka musztardy
sól
pieprz mielony
Wykonanie:
Dzień wcześniej cieciorkę namocz w zimnej wodzie. Następnego dnia opłucz ją, osusz i zmiel w blenderze na gładką masę (jest dobra, gdy zaczyna się lepić). Dodaj soczewicę, komosę, obrane, posiekane szalotki i czosnek oraz pokrojoną kolendrę. Dopraw mielonymi przyprawami. Wymieszaj i uformuj małe kotleciki. Usmaż je w głębokim oleju (5 minut).
Sałatę opłucz, osusz, porwij na kawałeczki. Rzodkiewki i ogórek umyj, osusz, potnij w plasterki. Marchew obierz, opłucz. Obieraczką do warzyw potnij ją w cieniutkie długie plasterki. Sparz je wrzątkiem, osusz. Pomidorki umyj, osusz, pokrój na ćwiartki. Z podanych składników przy gotuj sos. W salaterkach rozłóż sałatę i pozostałe warzywa. Skrop sosem. Dodaj po porcji falafeli.
A.J.
Komentarze