Siniak to potoczne określenie krwiaka, spowodowanego podskórnym wylewem krwi. Kiedy naczynia krwionośne zostają uszkodzone, dochodzi do pojawienia się zmiany na skórze, mającej charakterystyczny siny odcień. Barwa siniaka z czasem przybiera kolor żółtawy, a czasem także zielonkawy lub brązowawy. Zdarza się też, że siniak początkowo nie jest widoczny – dzieje się tak, gdy znajduje się głęboko pod skórą.
Przyczyną powstawania siniaków mogą być:
Niektóre rośliny, dzięki swoim właściwościom, pozwalają zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości i szybciej powrócić do stanu sprzed urazu.
Należy do rodziny astrowatych i zalicza się ją do roślin leczniczych. Jej siedliskiem są tereny górskie i pogórza Europy. Arnika górska posiada charakterystyczne żółte kwiaty o średnicy około 2 cm, umieszczone na długiej zielonej łodydze. Roślina jest używana jako środek do stosowania zewnętrznego w przypadku stłuczeń, skręceń i towarzyszących tym urazom siniaków. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i lekko przeciwbólowe. Występuje na rynku pod postacią żeli, balsamów, kremów i maści do stosowania na skórę. Przeciwwskazaniem do stosowania arniki górskiej są otwarte rany oraz rany po oparzeniu.
Roślina należąca do rodziny astrowatych. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, a obecnie rozpowszechniona jest na terenach wielu krajów. Charakteryzuje się pomarańczowymi lub żółtymi kwiatami o szerokości od 3 do 5 cm. Aby załagodzić siniaki, na miejsca zmienione stosuje się maści z nagietka lekarskiego. Zaleca się również wykonywanie okładów.
Roślina występująca w Europie oraz Azji, należy do rodziny ogórecznikowatych. Jest rośliną dochodząca do około 1 metra wysokości, posiadającą fioletowo-purpurowe zwisające kwiaty. Wykazuje działanie ściągające i regenerujące, dlatego często używany jest w łagodzeniu objawów urazów. Oprócz tego zmniejsza mikrokrwawienia. Zaleca się korzystanie z żywokostu w formie okładów bądź używanie maści z żywokostem. Pamiętajmy o tym, że roślina wyróżnia się wysoką hepatotoksycznością (uszkodzenie wątroby). W związku z tym stosowanie żywokostu wewnętrznie jest bardzo niezabezpieczenie i wyraźnie niewskazane.
Są to wysuszone nasiona papryki rocznej odmiany Cayenne, charakteryzujące się bardzo ostrym smakiem. W swym składzie zawierają kapsaicynę – związek o działaniu przeciwbólowym. Pieprz cayenne występuje na rynku w postaci maści i stosuje się go do łagodzenia bólu pourazowego.
A.J.
Komentarze