Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

  • 05.02.2023
Spanie dziecka w swoim pokoju.
Źródło: pixabay.com

Oduczenie dziecka spania z rodzicami zwykle nie jest łatwe – w końcu przy nich maluch czuje się bezpiecznie. Jeśli jednak czujesz, że twoje dziecko jest gotowe, by mogło spać samo w łóżeczku, musicie wspólnie przejść ten trudny, ale ważny proces.

Być może jeszcze do niedawna Twój syn lub córka nie mieli większego problemu z zasypianiem w swoim pokoju. Od pierwszych wspólnych tygodni dziecko było kładzione do łóżeczka i tam spędzało całą noc, nawet wtedy, kiedy nauczyło się już chodzić i stało się nieco bardziej samodzielne. 
Co jednak, jeśli od jakiegoś czasu dziecko regularnie przychodzi do Twojej sypialni, żeby kłaść się obok Ciebie? W takiej sytuacji wielu rodziców nie wie, jak zareagować. O to kilka wskazówek.

1.Twoje dziecko zdążyło się już przyzwyczaić, że przez całą noc ma ciebie i tatę blisko siebie. Nigdy nie zaczynaj oduczania, gdy dziecko choruje, ani nie odzwyczajasz go jednocześnie od kilku innych nawyków. Jeśli zatem chcesz oduczyć dziecko spania z rodzicami, nie staraj się równocześnie oduczać malucha od zasypiania ze smoczkiem lub nie kończ karmienia piersią. To dla niego zbyt duży, niepotrzebny stres.

2. Stosuj metodę małych kroczków. Wyjdź z pokoju tylko na chwilę, ale potem wróć, by maluch wiedział, że jesteś blisko i może przyjść do ciebie zawsze wtedy, kiedy będzie tego potrzebował. Tłumacz dziecku, że jesteś tuż obok, a spanie we własnym łóżeczku może być dla niego naprawdę przyjemne! Jeśli dziecko tego potrzebuje, zostaw w pokoju zapaloną lampkę albo czytaj mu książeczkę, dopóki nie zaśnie.

3. Zadbaj o jego potrzeby. Dziecko, które znalazło się już w łóżku, znajduje zwykle mnóstwo powodów, by z niego wyjść. Właśnie wtedy zachciewa mu się pić, jeść, siku, a bywa też, że nagle zaczyna boleć brzuch czy głowa. Pamiętaj, by przed snem maluch skorzystał z toalety, a wodę do picia podaj do łóżka. Jeśli ból pojawia się tuż po położeniu malca do łóżeczka, a wcześniej go nie było, może być to oznaką stresu związanego z tą poważną zmianą. W takiej sytuacji warto wstrzymać się jeszcze troche z próbą przeprowadzki malca do własnego łóżka.

4.Znajdź własne sposoby na wyciszenie. Każde dziecko ma własne metody na wyciszenie się. A to ogólne zasady:
Przed snem zrezygnujcie z dynamicznych zabaw. Zamiast wygłupów i łaskotek lepsze jest głaskanie, leciutkie drapanie po pleckach, masaż, spokojna muzyka. Opowiadanie czy czytanie bajek (bez interpretacji aktorskiej, spokojnym półgłosem) pomoże dziecku się wyciszyć. Najlepiej w towarzystwie ukochanej przytulanki.
Nie zamykaj drzwi od pokoju malucha. Możesz zostawić zapaloną lampkę z rozproszonym światłem. Ale nie wyciszaj całego domu – w innym pokoju może być włączone radio lub telewizor (byle nie za głośno), a dorośli mogą normalnie rozmawiać.
Przestrzegaj planu dnia. Nawet podczas wyjazdów czy świąt, gdy panuje większy luz, powinny obowiązywać codzienne rytuały. Po kolacji i kąpieli zdecydowanie idziemy spać.

5. Stwórz pokój marzeń wraz z dzieckiem.
Zapytaj swoje dziecko o to, jak powinno wyglądać jego łóżko – być może będzie to domek, łóżko piętrowe ze zjeżdżalnią lub prawdziwe królestwo pluszaków? Udekoruj miejsce do spania ulubionymi zabawkami, a koło łóżeczka ustaw regał na najczęściej czytane książki. Zainwestuj w kolekcję puchatych poduszek, wybierz pościel z ulubioną postacią z bajek lub kocyk z portretem bohatera kultowej kreskówki. Tak przygotowana sypialnia przekona do samodzielnego zasypiania każdego małego odkrywcę!

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.