Andrzejki to wieczór wróżb, czyli zabawa polegająca na wróżeniu przyszłości, organizowana w wigilię dnia św. Andrzeja czyli z 29 na 30 listopada. W Polsce andrzejki obchodzi się od XVI wieku, panny próbowały wróżb, by dowiedzieć się, kto jest im pisany. Kawalerowie również mieli swoje święto - katarzynki na wspomnienie św. Katarzyny.
Najpopularniejsze wróżby:
1.Rzut monetą - Każdy uczestnik wybiera monetę o dowolnym nominale. Następnie musi pomyśleć życzenie i trafić monetą do naczynia napełnionego wodą umieszczonego w odpowiedniej odległości (nie może stać ono ani za blisko, ani za daleko). Kto trafi do miski z wodą, tego marzenie na pewno się spełni.
2.Serce - Wycinamy dwa papierowe spore serca. Na jednym wpisujemy imiona żeńskie, na drugim – męskie. Jedna osoba trzyma serce imionami do siebie, a uczestnicy przekłuwają papier. Imię, w które uczestnik trafi szpilką, będzie imieniem jego przyszłego wybranka.
3.Buty - Chodzi o to, by naprzeciwko drzwi ustawić but z lewej nogi jeden za drugim, a następnie przestawiać je po kolei o jeden do przodu, aż któryś z nich przekroczy próg. Osoba, która okaże się jego właścicielką, może liczyć na szybkie zamążpójście.
4.Najdłuża skórka - musimy przygotować tej samej wielkości jabłka, które następnie uczestnicy będą obierali. Komu uda się uzyskać najdłuższą obierkę, tego związek będzie miał najdłuższy staż.
5.Lanie wosku - trzeba wylać na lodowatą wodę przez dziurkę od klucza gorący wosk, a następnie w jego kształcie doszukać się symboli i je zinterpretować. Pomocny może się tu okazać cień naszego woskowego wtworu – rzucony na ścianę jest czytelny i pobudza wyobraźnię.
6.Pod kubeczkami można, w zależności od pomysłów, różne symbole, np. obrączkę, cukierek, monetę, klucz. To, co dana osoba wybierze, wskaże jej przyszłość. Obrączka - szybki ślub, moneta - bogactwo, klucz - przeprowadzka, a cukierek - narodziny dziecka.
A.J.
Komentarze