Czyścimy przypalone żelazko domowymi sposobami

  • 05.02.2023
Wyczyść przypalone żelazko
Źródło: pixabay.com

Żelazko co jakiś czas wymaga czyszczenia i konserwacji. Zdarza się również, że czyszczenie żelazka jest konieczne z powodu przypalenia. Przypalona stopka żelazka brudzi ubrania i może powodować przywieranie do nich, a co za tym idzie – niszczyć odzież. Jak wyczyścić przypalone żelazko? Sprawdź!

Podczas czyszczenia przypalonego żelazka zadbajcie o swoje bezpieczeństwo – odłączcie sprzęt od prądu oraz uważajcie, aby nie dotknąć rozgrzanej stopki. Korzystając z domowych sposobów czyszczenia przypalonego żelazka, a w szczególności sposobu z sodą oczyszczoną i octem, nie zapomnijcie o założeniu rękawiczek lateksowych. Przed czyszczeniem żelazka przeczytajcie instrukcję obsługi – spójrzcie, z czego żelazko zostało wyprodukowane oraz czym została pokryta jego stopka.
Żelazka teflonowe i ceramiczne są dużo mniej odporne na różnego rodzaju zabiegi mechaniczne niż żelazka metalowe.Uważajcie, aby nie zarysować delikatnej powłoki żelazka – do jego czyszczenia używajcie patyczków do uszu, zrezygnujcie z ostrych przedmiotów.
Dbajcie o żelazko nie tylko wtedy, gdy się przypali – po każdym jego użyciu wylewajcie wodę ze zbiornika, co jakiś czas odkamieniajcie je, a także prasujcie przez bawełnianą ściereczkę.

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka:

1. Ocet - wystarczy nagrzać żelazko, by było ciepłe, nie gorące, następnie zamoczyć ściereczkę w occie i pocierać nią stopkę urządzenia. Na końcu, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu, polecamy przetrzeć żelazko szmatką nasączoną wodą.

2. Cytryna - należy pocierać jego stopkę ściereczką nasączoną sokiem z cytryny lub dla lepszych efektów prasować zwilżoną sokiem z cytryny tkaninę, na przykład frotte.

3.Sól kuchenna - Do tego domowego sposobu czyszczenia żelazka przyda się gazeta – najlepiej zwykła szara, nie kolorowa, lub papier do pieczenia oraz sól kuchenna. Metoda ta polega na rozsypaniu soli spożywczej na gazecie, a następnie prasowaniu jej. Efektem powinna być czysta i lśniąca stopka żelazka.

4. Mieszanka sody z octem - połącz te dwa składniki w proporcjach 2:1, a następnie gotową mieszankę nałożyć na ciepłą stopkę żelazka i delikatnie pocieraj. Sposób ten jest skuteczny w walce z mocnymi zabrudzeniami, wymaga jednak założenia lateksowych rękawiczek. Uważajcie też, aby nie zapchać otworów, którymi wydostaje się para wodna – do ich wyczyszczenia użyj patyczków higienicznych. Na koniec, aby pozbyć się drażniącej woni octu, warto przemyć urządzenie mokrą ściereczką.

5.Pasta do zębów - . Należy wycisnąć pastę na taflę urządzenia, a następnie całość pocierać bawełnianą ściereczką. Zwróćcie uwagę na to, by pasta nie dostała się do otworów parowych.

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.