Zastanawiasz się, jak sobie poradzić z brzydkim zapachem, który wydobywa się z bębna pralki? Twoje ubrania po wypraniu nie pachną świeżo i nie wiesz co zrobić w takiej sytuacji? Przychodzimy z pomocą!
Jednym z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pralki jest zbyt długie przetrzymywanie ubrań zaraz po zakończeniu cyklu prania. Zostawianie mokrych ubrań w bębnie sprawia, że tworzy się idealne środowisko wewnątrz pralki do rozwoju i namnażania roztoczy i pleśni. To wszystko sprawia, że z pralki zaczynamy czuć brzydki zapach. Jednorazowe pozostawienie odzieży po zakończonym cyklu prania nie sprawi, że grzyby się namnożą. Jedynie częste zaniedbania doprowadzają do nieprzyjemnych konsekwencji.
Kolejnym błędem, które jest często popełniane, a ostateczznie doprowadza do nieprzyjemnej woni z bębna pralki, jest zamykanie klapy zaraz po wyjęciu prania. Powinniśmy pamiętać, że po wyjęciu ubrań w środku pralki wciąż jest wilgotno i mokro. Dlatego należy pozostawić klapę otwartą na kilka godzin albo suchą ścierką osuszyć wnętrze bębna. Najważniejsze jest to, aby bęben przed zamknięciem był suchy.
Trzecim powodem nieprzyjemnego zapachu z pralki są zanieczyszczenia, które kumulują się pod fartuchem pralki. Kołnierz pralki jest elementem, który jest podatny na częste zanieczyszczenia. Pomiędzy bębnem a fartuchem znajduje się szczelina, gdzie mogą dostać się różne przedmioty. To właśnie tam często pralka “pożera” nasze skarpetki. Czyszcząc często kołnierz, możemy zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi, który pojawi się, gdy kołnierz będzie brudny.
Ostatnim najczęstszym powodem brzydkiego zapachu z pralki jest brak dbałości o czystość dozownika. Bardzo często mechanicznie wrzucamy proszek lub wlewamy płyn do dozownika. Warto pamiętać, że po każdym praniu pozostaje tam ślady tych detergentów. W konsekwencji zaczynamy odczuwać nieprzyjemny zapach.
Domowy sposób na nieprzyjemny zapach z pralki
Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pralki jest przygotowanie roztworu z sody oczyszczonej, proszku do pieczenia, soku z cytryny (należy pamiętać, aby nie był to kwasek cytrynowy) lub octu winnego. Na samym początku wymieszaj sok z cytryny lub ocet winny z ciepłą wodą. Proporcje powinny być 1:1. Kolejno nawilż w tym roztworze szmatkę i porządnie wyczyść kołnierz pralki. Bardzo istotne jest to, aby zrobić to z dużą dokładnością. Jako kolejny krok pozbywania się nieprzyjemnego zapachu z pralki jest nasypanie do szuflady dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Następnie ustaw pustą pralkę na 90 stopni i rozpocznij przebieg. Jeśli po pierwszym czyszczeniu zapach wciąż jest obecny w pralce, należy powtórzyć wspomniane czynności.
Warto pamiętać, że domowe sposoby nie zawsze są bezpieczne. Dlatego, jeśli nie masz zaufania do wykonywania czynności na własną rękę, to zastosuj się do zaleceń producenta, które opisane są w każdej instrukcji pralki.
Najnowsze modele pralek mają specjalne programy do usuwania nieprzyjemnej woni i z dużą dokładnością czyszczą całe wnętrze bębna. Dodatkowo na rynku istnieje bardzo dużo detergentów, które poradzą sobie z nieprzyjemnym zapachem już za pierwszym razem. Co istotne, nawet jeśli z Twojej pralki nie wydobywa się brzydki zapach, to producenci zalecają czyszczenie urządzeń, co 40 cykli. Taki system zapewni dłuższą świeżość i higienę ubrań oraz zapewni dłuższą żywotność pralki.
A.J.
Komentarze