Znaczenie USG barku w diagnostyce bólu

  • Materiał partnerski
  • 17.06.2024
Znaczenie USG barku w diagnostyce bólu
Źródło: Zdjęcie partnera

Zaburzenia w obrębie stawu barkowego należą do jednych z najczęściej występujących problemów ortopedycznych, z którymi zgłaszają się pacjenci do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Ból pojawia się zwykle na skutek urazu, zespołu cieśni przestrzeni podbarkowej lub choroby zwyrodnieniowej. Równie dobrze dolegliwości mogą być wynikiem pojawienia się guza nowotworowego, zakażenia, wapniejącego zapalenia ścięgna lub zapalenia splotu ramiennego. W zależności od przyczyn bólu stawu barkowego należy zastosować inne sposoby leczenia. Aby prawidłowo dobrać kurację, przed rozpoczęciem farmakoterapii lub rehabilitacji powinno się wykonać badania diagnostyczne z uwzględnieniem USG barku.

 

 

Co widać na USG barku?

USG barku to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz do jego wykonania używa głowicy ultrasonograficznej i specjalnego żelu. Dzięki nim może obserwować na ekranie monitora budowę barku oraz różne patologie w jego obrębie. Najważniejsze informacje z nadania można wydrukować na papierze fotograficznym do wglądu dla innych specjalistów. Badanie uzupełnia szczegółowy opis, w którym lekarz wskazuje, jakie patologie wykrył. Na tej podstawie ortopeda, chirurg, neurolog lub inny lekarz może dobrać odpowiednią formę leczenia bólu barku. Do USG barku pacjent nie musi się przygotowywać (np. stosować lekkiej diety), dlatego można wykonać je w dowolnym czasie od wystąpienia urazu lub pojawienia się przewlekłego bólu.

USG barku a leczenie urazów

Na USG barku lekarz uwidacznia problemy ortopedyczne po urazach, m.in. zwichnięcie barku, uszkodzenie mięśni, stawów i więzadeł, a także uszkodzenia stożka mięśni rotatorów. W zależności od rodzaju urazu można zastosować rehabilitację u fizjoterapeuty lub leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W przypadku zwichnięcia bark należy nastawić, a następnie sprawdzić pod kontrolą USG, czy kości ustawiły się prawidłowo. Stany zapalne mięśni leczy się farmakologicznie i poprzez oszczędzanie chorej kończyny. Jeśli uraz jest poważny i wiąże się z dodatkowym złamaniem kości, ortopeda może zdecydować się na leczenie operacyjne. Zasadność takiego leczenia zależy od spodziewanych efektów ewentualnego leczenia zachowawczego. Jeżeli rehabilitacja i leki nie przyniosą ulgi w bólu i nie przywrócą sprawności barku, warto rozważyć metody chirurgiczne.

USG barku a rezonans magnetyczny

USG barku to badanie niedrogie i nieinwazyjne, lecz obarczone pewnym ryzykiem błędnej oceny obrazu ze względu na brak możliwości uwidocznienia wszystkich struktur. Jeśli ultrasonografia nie wystarcza do postawienia trafnej diagnozy, lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego. Rezonans wykazuje, gdzie znajdują się zmiany zapalne, zwyrodnieniowe i reumatyczne z wysoką dokładnością. Ponadto jest kluczowy w przypadku diagnostyki nowotworów, które na USG barku mogą dawać obraz niespecyficzny i niejednoznaczny. 

Wykonanie USG stawu barkowego jest zatem metodą pierwszego wyboru w diagnostyce bólu w obrębie stawu barkowego. Inne metody diagnostyczne wprowadza się później, gdy ultrasonografia nie wystarcza do postawienia trafnej diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Źródło informacji: https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-barku/.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.