Zatrucie pokarmowe to nieprzyjemny problem, który może wyniknąć z nieuwagi w przechowywaniu żywności. Jednak zatrucie pleśnią to szczególnie poważny przypadek, który wymaga uwagi i działań zapobiegawczych. W artykule tym przyjrzymy się bliżej temu zagrożeniu, jego objawom, leczeniu oraz skutecznym sposobom profilaktyki, aby każdy mógł cieszyć się bezpiecznymi i smacznymi posiłkami.
Grzyby powszechnie nazywane pleśnią rozwijają się w wilgotnych warunkach, wytwarzając trujące toksyny. Toksyny pleśni, czyli mikotoksyny powodują ostre lub przewlekłe zatrucia zwane mikotoksykozą. Mikotoksyny są niezwykle szkodliwe dla zdrowia człowieka, a w najcięższych przypadkach mogą nawet doprowadzić do śmierci.
Toksyny zawarte w pleśni dotykają powszechnie dostępnych produktów, m.in.:
Uwaga! Odkrojenie spleśniałej części owocu nie wystarczy. Toksyny bowiem znajdują się w całym owocu, dlatego należy go wyrzucić.
Niestety nie istnieją charakterystyczne objawy zatrucia pleśnią. Do najczęstszych objawów zaliczamy:
Toksyny obecne w pleśni mogą prowadzić nie tylko do zatrucia, ale także do rozwoju alergii, chorób układu oddechowego, chorób wątroby, wrzodów, krwawień w jelitach. Mikotoksyny mogą mieć również niekorzystny wpływ na układ nerwowy.
Po zatruciu toksynami pleśni, które objawiają się biegunką, należy podać węgiel aktywowany, który posiada właściwości usuwania toksyn z organizmu i ochrania podrażnione błony śluzowe. Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza, który stwierdzi, czy konieczna jest hospitalizacja. Ostre zatrucie może doprowadzić nawet do śmierci. Niestety dotychczas nie odkryto skutecznego leku na usunięcie toksyn z organizmu, dlatego tak ważna jest prewencja.
Komentarze