Oparzenie to uszkodzenie ciała powstałe w wyniku działania energii – może nią być wysoka temperatura, substancja chemiczna lub prąd. Czasem się zdarza, że proste prace domowe okazują się dosyć niebezpieczne. Do częstych wypadków, które mają miejsce w zaciszu domowym, należą oparzenia. Pierwsza pomoc w oparzeniach – jak zareagować poprawnie? Sprawdź poniżej.
Wyróżniamy 3 oparzenia:
1. Termiczne
2. Chemiczne
3. Elektryczne
1.Najważniejszym elementem w udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku oparzenia termicznego jest chłodzenie miejsca poparzonego wodą w temperaturze pokojowej przez minimum 15 minut, jednocześnie usuwając odzież oraz biżuterię. Na skutek urazu dochodzi do puchnięcia oparzonych części ciała, co w późniejszym etapie utrudniłoby znacząco usunięcie elementów odzieży. Chłodzenie oparzenia jest bardzo ważne, ponieważ decyduje o dalszym gojeniu się ran. Na skutek polewania zimną wodą powierzchni oparzonej zmniejszamy energię cieplną w tej okolicy, a tym samym zabezpieczamy ranę przed pogłębieniem.Ranę należy zaopatrzyć jałowym opatrunkiem i zapewnić poszkodowanemu komfort cieplny. Trzeba pamiętać, że przy rozległym oparzeniu istnieje ryzyko nagłego zatrzymania krążenia.
Pamiętajmy o tym, że na ranę NIGDY nie powinniśmy nakładać substancji natłuszczających bądź maści.
2.W przypadku oparzeń chemicznych, do których doszło w pomieszczeniu zamkniętym – należy je natychmiast opuścić wraz z osobą poszkodowaną. Pamiętajmy, że rękawiczki ochronne w tym wypadku są KONIECZNOŚCIĄ. Jak najszybciej powinniśmy usunąć skażoną odzież osoby poszkodowanej oraz umieścić ubrania w plastikowym worku i niezwłocznie rozpocząć płukanie poparzonego obszaru letnią wodą, przez minimum 30 minut. Wyjątek stanowi wapno niegaszone, które wchodzi w reakcję z wodą – należy je usunąć na sucho, a następnie przemywać wodą.Po zakończeniu płukania, poparzoną cześć ciała powinniśmy osłonić sterylnym opatrunkiem oraz przetransportować poszkodowanego na SOR.
3.W przypadku oparzeń prądem, nasza pierwsza pomoc ograniczać się będzie do odłączenia źródła energii elektrycznej oraz wezwania pogotowia ratunkowego. W sytuacji stwierdzenia nagłego zatrzymania krążenia u poszkodowanego, należy niezwłocznie rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.
Przypominajka:
Numer alarmowy: 112
Pogotowie energetyczne: 991
Pogotowie ratunkowe: 999
Straż pożarna: 998
Policja: 997
A.J.
Komentarze