Małe dzieci przyswajają języki obce w naturalny sposób. Początek nauki języka obcego powinien skupiać się na zabawie czyli m.in. na grach, piosenkach, kolorowych czytankach. Naukowcy wskazują, że mózg dziecka jest najbardziej chłonny między pierwszym a trzecim rokiem życia a swoją plastyczność zachowuje do ok. 10 r.ż.
Korzyści nauki języka obcego przez dzieci:
-ćwiczenie pamięci,
-pozytywnie wpływa na rozwój umysłowy dziecka
-poszerzamy horyzonty malucha
-podnosi dziecięcą świadomość językową oraz wpływa korzystnie na rozwój obu półkul mózgowych
-mają możliwość komunikacji z większą liczbą osób(np.język angielski - to jeden z najbardziej znanych języków na świecie)
-szansa na nawiązanie nowych przyjaźni i odkrycie pasji
Przygoda z językiem w domu
Jako rodzić bądź entuzjastycznie nastawiony do języka. Jeśli Twoje dziecko zobaczy, że czytasz, oglądasz filmy i mówisz np. po angielsku, zainspiruje je do zrobienia tego samego. Spróbuj włączyć w naukę elementy zabawy np. taniec, rymowanki. Pomyśl o osobowości swojego dziecka, zainteresowaniach i rzeczach, które lubi, sugerując sposoby ćwiczenia języka pod tym kontem. Pozwalaj również dziecku wybrać sytuacje i tematy do nauki. Dzieci uwielbiają odgrywanie ról i używanie wyobraźni. Zaproponuj sytuacje do scenek np. sklep z zabawkami, autobus, restauracja.
Wywieranie presji na dziecko do pracy nad językiem angielskim sprawi, że poczuje się zestresowane, a to może zablokować je na naukę. Niezależnie od podejścia, najważniejszą rzeczą jest relaks, dobra zabawa i sprawienie, by nauka języka angielskiego była przyjemnym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.
Ustal rutynę na czas spędzony po angielsku w domu. Lepiej mieć krótkie i częste sesje niż długie, nudne i rzadkie. Piętnaście minut wystarcza bardzo małym dzieciom.
Dawanie dziecku wielu pochwał, zachęt i wsparcia zwiększy jego pewność siebie i motywację.
Zaletą nauczania języka obcego w domu jest to, że możesz wykorzystać codzienne sytuacje i prawdziwe przedmioty z całego domu, aby ćwiczyć język naturalnie i w kontekście.
Porozmawiaj o ubraniach, gdy Twoje dziecko się ubiera lub kiedy sortujesz pranie ("Załóż różowe skarpetki", "To spodnie taty" itp.).
Ćwicz słownictwo dotyczące dziecka zabawek i mebli, gdy pomagasz posprzątać jego pokój ("Posadźmy twojego misia na komodzie!", "Gdzie jest zielony samochód?" , "Postaw różowe krzesło." ).
Ucz słów podczas gotowania lub robienia zakupów. Kiedy idziesz do sklepu, daj dziecku listę rzeczy do znalezienia (użyj zdjęć lub słów w zależności od wieku). Powtórz słownictwo, gdy rozpakowywujesz zakupy w domu.
Pierwsze słowa w języku obcym?
Możesz zacząć od niektórych z tych tematów:
Przedszkole językowe - czy to dobry pomysł?
Naukę języka warto rozpocząć już w domu, zwłaszcza gdy rodzic sam zna chociaż podstawowe słowa. Kolejnym etapem może okazać się przedszkole językowe, w którym dziecko ma zapewniony stały kontakt z obcą mową. Ale na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami.
A.J.
Komentarze