Jak poprawnie dbać o drewniane podłogi?

  • 16.01.2023
Jak poprawnie dbać o drewniane podłogi?

Drewniana podłoga to rodzaj nawierzchni, który od wieków uchodzi za wyjątkowo atrakcyjny wizualnie i trwały zarazem. Aby jednak długo cieszyła oczy swoich użytkowników i zachowywała swoją formę, należy o nią regularnie i starannie dbać. Jeśli więc nie wiesz, na czym polega odpowiednia pielęgnacja desek, po których na co dzień stąpasz lub będziesz robić to w niedalekiej przyszłości, koniecznie czytaj dalej. Nasze wskazówki powinny Ci pomóc.

Czego unikać, pielęgnując podłogę wykonaną z drewnianych desek?

O podłogę w swoim mieszkaniu, domu lub w jakimkolwiek innym miejscu dbasz, przeprowadzając jedynie co weekend jej odkurzanie i mycie, pozostawiając następnie do wyschnięcia? Musisz więc wiedzieć, że w przypadku nawierzchni powstałej z drewna taka forma pielęgnacji najczęściej bywa niewystarczająca. W jej przypadku liczy się bowiem przede wszystkim staranność. Jeśli więc już zamierzasz odkurzyć swoją podłogę, postaraj się zrobić to z wykorzystaniem końcówki do odkurzacza z miękkim włosiem. W ten sposób zmniejszysz ryzyko jej zarysowania. Podczas mycia nie używaj natomiast wody w myśl zasady: im więcej, tym lepiej. Jej nadmiar może bowiem sprawić, że po pewnym czasie deski zaczną skrzypieć i pulchnieć, co będzie wyraźnie odczuwalne w czasie stąpania po nich. Nie przesadzaj więc z namaczaniem mopa, starając się także unikać zbyt agresywnie myjących środków chemicznych. Ich właściwości dość często przynoszą odwrotny do zamierzonego skutek, powodując, że drewniana nawierzchnia traci zarówno na wyglądzie, jak i trwałości.

Jakie środki do pielęgnacji drewnianej podłogi są szczególnie warte zainteresowania nimi?

Skoro już wiesz, czego nie powinieneś robić i używać podczas mycia drewnianych nawierzchni, czas przejść do tego, czym warto się podczas wykonywania tej czynności posłużyć. W przypadku wyjątkowo często użytkowanych podłóg radzimy sięgnąć po produkt, którym jest lakier dwuskładnikowy Bona Wave 2K Matt. Jego właściwości sprawiają, że deski są świetnie chronione przez efektem ścierania, dłużej zachowując swój naturalny wygląd. Poza tym wspomniany produkt jest łatwy w aplikacji, a korzystają z niego m.in. członkowie ekip sprzątających w takich miejscach jak np. hotel, sklep czy restauracja. Oprócz wspomnianego lakieru warty uwagi jest też środek o bardzo podobnej do niego nazwie, lecz jednocześnie pozwalający nadać potraktowanej nim podłodze piękny połysk – Bona Wave 2K Połysk. W celu jego nabycia wystarczy skorzystać z oferty firmy Parkiety Pętlak. Znajdziesz w niej też wiele innych artykułów, w tym dwukomponentowy lakier nawierzchniowy Bona Traffic z oznaczeniem „HD”. Charakteryzuje się on wyjątkowo krótkim czasem wysychania, a zarazem wysokim poziomem odporności na ścieranie i zarysowania. Dzięki niemu podłoga uzyskuje jasny kolor, nie żółknąc wraz z upływem czasu. To powoduje, że bardzo dobrze wygląda nawet po długim czasie od jej ułożenia i niezależnie od tego, z jaką częstotliwością jest użytkowana w danym miejscu.

źródło: Materiał zewnętrzny