W Polsce karnawał to okres bali, zabaw, pochodów noworocznych trwających od 06.01 czyli święta Trzech Króli do środy popielcowej w tym roku wypada ona 22.02. W ostatni tydzień karnawału jest Tłusty Czwartek.
Karnawał pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre („mięso usuwać”) bądź caro, vale („żegnaj mięso”). Oznacza to, że w tym czasie przygotowujemy się do pożegnania mięsa i nie tylko – w końcu nadchodzi Wielki Post, w którego czasie powinniśmy zrezygnować z wielu przyjemności i przygotowywać się do świąt wielkanocnych. Niezależnie od pochodzenia, okres ten charakteryzuje się obfitością spożywanych posiłków, licznymi zabawami i spożywaniem alkoholu. Szczególnie ważny jest tak zwany tłusty tydzień, z którego obecnie świętujemy jedynie Tłusty Czwartek, w którego czasie spożywamy nieograniczone ilości pączków, chrustu i innych słodyczy . Właśnie wtedy odbywały się najhuczniejsze zabawy.
Zwyczaje karnawałowe:
Karnawał we Włoszech
Ówczesna zabawa miała na celu między innymi zatarcie podziałów społecznych oraz religijnych poprzez anonimowość jaką zapewniały noszone w tym czasie maski oraz kostiumy. Był to także czas bezkarności w drwieniu z władzy i duchowieństwa, okres wyzwolenia z obyczajów i obowiązków oraz czas ciągłej zabawy.
Karnawał w Rio de Janeiro
Rio słynie z hucznego obchodzenia karnawału, do którego przygotowania trwają przez cały rok. Miasto słonecznej samby obchodzi karnawał przez pięć dni i nocy bez nawet najkrótszej przerwy w zabawie. Jest to największy karnawał na świecie, dodatkowo wpisany do Księgi Rekordów Guinessa – w 2014 roku na ulicach Rio bawiło się 5 mln osób.
Karnawał Carnevale di Venezia w Wenecji
Znany jest przede wszystkim z pięknych masek, które przywdziewają jego uczestnicy.
Zabawa rozpoczyna się tzw,lotem anioła, podczas którego akrobata unosi się na stalowych linach nad Placem św. Marka. Następnie odbywa się pełen barwnych masek pochód przez miasto zapraszający do zabawy odbywającej się na wszystkich ulicach i uliczkach miasta.
Komentarze