Utonięcie wtórne - co to takiego?

  • 15.06.2023
Co to jest utonięcie wtórne?
Źródło: pixabay.com

Zbliża się okres letni a co za tym idzie? Odpoczynek, wakacje, urlop. W takie dni chętniej i częściej wychodzimy popływać czy to na basen czy do akwenu wodnego. Każdego dnia musimy uważać na otaczające nas zagrożenia. Jednym z nich jest woda, a dokładniej wtórne utonięcie nazywane przez wielu cichym zabójcą. Dochodzi do niego pomimo tego, że nic na to nie wskazuje i sytuacja wydaje się być opanowana. Zazwyczaj wtórne utonięcie następuje do 72 godzin po nieszczęśliwym incydencie w wodzie. Często jego przyczyną jest zachłyśnięcie się.

Czym jest wtórne utonięcie?

Wtórne utonięcie to nic innego jak powikłanie po podtopieniu, w którym dochodzi do zachłyśnięcia się wodą. Wystarczy, że podczas jednego incydentu do płuc dostanie się choćby minimalna ilość cieczy, a może to spowodować obrzęk płuc. W trakcie trwania tego procesu dochodzi do zaburzenia podstawowej czynności życiowej, jaką jest oddychanie. Płuca mają za zadanie pobierać tlen, a następnie transportować go do krwiobiegu. Obrzęk płuc bezpośrednio wpływa na tę funkcję, co prowadzi do zagrożenia życia i zdrowia.

Największe prawdopodobieństwo wtórnego utonięcia pojawia się po podtopieniu w słonej wodzie. 
Pomimo wykrztuszenia wody, sól nadal pozostaje w płucach, co również powoduje niebezpieczny obrzęk. Do wtórnego utonięcia może dojść:
- w trakcie kąpieli w różnego rodzaju zbiornikach wodnych – zarówno ze słoną, jak i słodką wodą,
- podczas uprawiania sportów wodnych,
- w czasie trwania kąpieli w wannie (szczególnie dotyczy to małych dzieci),
- w chwili zachłyśnięcia się napojem.

Jakie są objawy wtórnego utonięcia?

W przypadku wtórnego utonięcia najważniejszy jest czas. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po 15 minutach od zachłyśnięcia wodą. Im szybsza reakcja, tym większe prawdopodobieństwo pełnego powrotu do zdrowia. Właśnie dlatego bardzo ważna jest obserwacja poszkodowanej osoby. Najczęstsze objawy wtórnego utonięcia to:

  • męczący kaszel (najbardziej uciążliwy jest w pozycji leżącej),
  • utrudnione oddychanie, brak możliwości wzięcia pełnego oddechu,
  • zmęczenie,
  • ogólne osłabienie,
  • niewyraźna mowa, 
  • senność,
  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty.

Gdy pojawiają się pierwsze symptomy, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ ten stan może się niestety pogarszać, a osłabienie organizmu postępować.
W przypadku małych dzieci baczna obserwacja jest kluczowa, ponieważ mogą one nie zorientować się, że coś niepokojącego dzieje się w ich organizmie i to na dorosłym leży odpowiedzialność szybkiej reakcji. Zazwyczaj dziecko, które wykazuje oznaki wtórnego utonięcia, jest bardzo ospałe i wykazuje problemy z koncentracją.

Jak zapobiec wtórnemu utonięciu?

Dziecko:
W przypadku dziecka należy je obserwować przede wszystkim w trakcie kąpieli. Co prawda najrzadziej dochodzi do podtopień podczas całkowitego zanurzenia się dziecka pod wodą, częściej natomiast woda może dostać się do przełyku w trakcie trwania zabawy. Najważniejsze jest to, aby mieć pociechę na oku i wyznaczać bezpieczne granice.

Osoba dorosła:
W przypadku podejmowania się sportów wodnych należy słuchać instruktorów, którzy odpowiadają za zdrowie i życie kursantów. Oni doskonale wiedzą, jak zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom. Należy również omijać otwarte, niestrzeżone zbiorniki wodne. Nigdy nie wiadomo, co czyha na dnie i jakiej głębokości jest woda.
Dodatkowo alkohol jest następnym czynnikiem, który osłabiając czujność, pcha do kolejnych coraz to odważniejszych wyzwań, dlatego też wejście do wody po spożyciu trunków wyskokowych jest niedozwolone. Ciężko w późniejszym czasie odróżnić pierwsze objawy wtórnego utonięcia od mocnego upojenia alkoholowego, a sam pokrzywdzony może być na tyle znieczulony, że nie będzie umiał zgłosić osobom trzecim, że coś niepokojącego się z nim dzieje.

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.