Syrop z kwiatów dziewanny. Zastosowanie i korzyści dla zdrowia.

  • 06.09.2023
Dziewanna. Jak przygotować domowy syrop i cieszyć się jej działaniem
Źródło: pixabay.com

Dziewanna nazywana jest królową ziół. Dorasta nawet do trzech metrów wysokości i rodzi piękne żółte kwiaty, które kwitną przez całe lato. Często tworzy kilka kwiatostanów przypominających świecę, które stopniowo kwitną od dołu do góry. Kwiaty można zbierać od około połowy czerwca do końca sierpnia. Produkuje się z nich pyszny syrop, który pomaga m.in. w łagodzeniu objawów suchego kaszlu i bólu gardła.

Jakie składniki zawiera dziewanna?

Dziewanna wielkokwiatowa to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku tworzy na ziemi raczej niepozorną rozetę liści, a dopiero w drugim roku może osiągnąć imponującą wysokość do trzech metrów. Jej kwiatostany niektórym przypominają świecę. Kwitną stopniowo od dołu do góry, tworząc piękną, promiennie żółtą roślinę.

Istnieją trzy rodzaje dziewanny wykorzystywane w ziołolecznictwie:

  • dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum),
  • dziewanna pospolita (Verbascum phlomoides),
  • dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum thapsus).

Wszystkie zawierają około 3% śluzu, który docenia się ze względu na jego działanie wspomagające łagodzenie infekcji gardła i górnych dróg oddechowych. Ponadto występują w nich saponiny, flawonoidy, olejki eteryczne i przeciwzapalne irydoidy.

Na co pomaga dziewanna?

Dziewanna jest znaną rośliną stosowaną w medycynie ludowej i ziołolecznictwie przy przewlekłym kaszlu i chorobach zapalnych dróg oddechowych. Spożywanie syropu z dziewanny pomaga łagodzić stany zapalne błon śluzowych i związany z nimi kaszel, objawy przeziębienia, objawy grypopodobne i zwiększoną produkcję śluzu.

Dobroczynne działanie dziewanny ma związek z dużą zawartością śluzu, który rozprzestrzenia się ochronnie na obolałe miejsca, takie jak gardło. Pozostałe składniki tej rośliny składniki również pokrywają błony śluzowe naturalnym filmem ochronnym. W ten sposób syrop z dziewanny pomaga łagodzić skutki zewnętrznych wpływów środowiska na górne drogi oddechowe.

Jakie zastosowanie ma syrop z kwiatów dziewanny?

Przyjmowanie syropu z kwiatów dziewanny zaleca się w przypadkach wystąpienia objawów suchego kaszlu i bólu gardła. Może być również przyjmowany na kaszel oskrzelowy. Jego składniki ułatwiają odkrztuszanie i wspierają usuwanie stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, gardła i oskrzeli. Dodatkowo wspomagają również w łagodzeniu ataków astmy. Kwiaty dziewanny są wykorzystywane także w problemach z nerkami, chorobach pęcherza moczowego, zapaleniu błony śluzowej jelit i przełyku, hemoroidach oraz na bolesne biegunki.

Syrop z kwiatów dziewanny

Wykonanie syropu z dziewanny nie jest trudne, ale trzeba mieć przede wszystkim czas i dostęp do świeżych, nieskażonych kwiatów tej rośliny. Do jego przygotowania potrzebujesz:

  • 1-2 garści świeżych kwiatów dziewanny,
  • 1 l wrzącej wody,
  • 1 kg cukru trzcinowego.

Świeże kwiaty dziewanny należy włożyć do garnka i zalać wrzątkiem. Najlepiej zostawić wszystko pod przykryciem na noc. Następnego dnia mieszaninę trzeba przecedzić do innego garnka przez papierowy filtr do kawy lub gazę. Do odsączonego płynu trzeba dodać cukier, wymieszać do rozpuszczenia i całość gotować przez około pięć minut. Gotowym, gorącym syropem napełnić czyste butelki i natychmiast szczelnie je zakręcić. Syrop można przechowywać w lodówce przez około 12 miesięcy.

Ewentualnym rozwiązaniem jest zakup gotowego syropu z kwiatów dziewanny w aptece. W zależności od pojemności za butelkę gotowego syropu zapłacisz od 6 do 15 zł. Masz jednak pewność, że trafia do Ciebie produkt dobrej jakości przygotowany w odpowiednich warunkach z właściwą proporcją składników aktywnych.

Stosowanie:

Syrop z kwiatów dziewanny mogą przyjmować osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 6. roku życia. Jego stosowanie najlepiej dopasować do informacji podanych przez producenta. W przypadku produktów domowych zaleca się spożywanie jednej łyżeczki syropu od dwóch do trzech razy dziennie. Ze względu na dużą zawartość cukru nie zaleca się zażywania tego produktu przez osoby z cukrzycą, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.