Odra to bardzo zaraźliwa choroba, przenoszona przez wirusy, charakteryzuje się gruboplamistą wysypką, zapaleniem błon śluzowych dróg oddechowych i spojówek z towarzyszącą gorączką. Jak uchronić się przed chorobą i jakie są jej objawy?
Odra jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną, charakteryzującą się gruboplamistą wysypką, zapaleniem błon śluzowych dróg oddechowych i spojówek z towarzyszącą gorączką. Okres wylęgania, tj. do czasu pojawienia się objawów zwiastunowych, wynosi średnio 10 (8–12) dni, a okres do czasu pojawienia się wysypki – średnio 14 (7–18) dni. Ryzyko zachorowania po kontakcie u osoby podatnej na zakażenie jest bardzo duże. Chory zakaża inne osoby od momentu wystąpienia objawów zwiastunowych do 3–4 dni po wystąpieniu wysypki. Wirus pozostaje zakaźny w powietrzu lub na skażonych powierzchniach do 2 godzin.
Jakie są objawy odry?
Objawy odry dzielą się na okres nieżytowy, wysypkowy i zdrowienia. Okres nieżytowy trwa 3–4 dni i obejmuje:
- Wysoką gorączkę.
- Suchy, męczący kaszel.
- Zapalenie gardła.
- Katar.
- Zapalenie spojówek ze światłowstrętem. Po 3–4 dniach okresu nieżytowego pojawiają się na błonie śluzowej policzków białe plamki otoczone czerwoną obwódką (plamki Koplika). Plamki znikają po wystąpieniu wysypki.
Jak wygląda przebieg choroby?
Okres wysypkowy zaczyna się ok. 14. dnia po zakażeniu, po okresie nieżytowym. Towarzyszy mu wysoka gorączka. Plamki i grudki o barwie od ciemnoczerwonej do fioletowej i średnicy 0,1–1 cm pojawiają się przez 2–4 dni; często w pierwszej kolejności na głowie (na czole, poniżej linii włosów, za uszami; wysypka nie obejmuje skóry owłosionej). Następnie stopniowo obejmuje tułów i kończyny. Ma tendencję do zlewania się. W okresie zdrowienia gorączka obniża się, wysypka brunatnieje i ustępuje w takiej kolejności, w jakiej wystąpiła. Przebarwienia po wysypce i delikatne złuszczanie naskórka utrzymują się ok. 2 tygodni. Inne objawy występują rzadziej i należą do nich: jadłowstręt, biegunka, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych.
Rozpoznanie odry wymaga potwierdzenia badaniami laboratoryjnymi. Jeśli zachodzi podejrzenie odry, lekarz ma obowiązek zgłoszenia zachorowania do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) oraz wykonania badań z krwi w kierunku odry i zamrożenia próbek moczu na badania wirusologiczne. U osoby, która miała kontakt z chorym na odrę potwierdzoną laboratoryjnie, lekarz może ustalić rozpoznanie na podstawie charakterystycznych objawów.
Leczenie odry
Leczenie odry jest wyłącznie objawowe i obejmuje stosowanie leków przeciwgorączkowych. Zalecany jest odpoczynek, najlepiej w zaciemnionym pomieszczeniu z powodu mogącego występować świtłowstrętu, Prawidłowe nawodnienie organizmu oraz jego odżywienie to kolejne niezbędne procedury do powrtotu do zdrowia.
Komentarze