Czy spanie z dzieckiem to dobry pomysł?

  • 04.02.2023
Spanie z dzieckiem w łóżku rodziców.
Źródło: pixabay.com

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku to wciąż temat tabu, który budzi sporo pytań i wątpliwości – ale czy to dobre dla rozwoju dziecka? Oczywiście, że tak! Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Rodzice często jednak decydują się na spanie z niemowlęciem w jednym łóżku, bo jest to z początku wygodne. Szczególnie, jeśli maluszek karmiony jest piersią. Wtedy często budzi się w nocy i wystarczy jeden gest ze strony mamy, by przystawić go do piersi. Bez żmudnego wstawania, karmienia, odkładania. Korzysta na tym i dziecko i mama. Dziecko ma swobodny dostęp do piersi, mama może się lepiej wyspać. 

W pierwszym okresie życia dzieci zyskują wiele na bliskim kontakcie z rodzicami, także w czasie snu. Maluszki, tak samo jak dorośli, lubią czuć bliskość swojego "stada"w nocy, co daje nam poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, przynależności i miłości.

Wspólne spanie to niezaprzeczalne korzyści dla dziecka min.:
- ułatwia nocne karmienie piersią
- ułatwia zasypianie, wydłuża czas snu i wpływa na jego jakość (dzieci śpiące z rodzicem płaczą cztery razy rzadziej, niż te śpiące osobno)
- zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej
- utrzymuje optymalny stan fizjologiczny dziecka
- wpływa na umiejętność wyrażania emocji przez dziecko i rozwój samodzielności. Dzieci śpiące z rodzicami są mniej lękliwe i rzadziej korzystają z opieki psychiatrycznej.

Pewnie nie raz słyszeliście teksty typu : lepiej tego nie robić, bo się przyzwyczai, jak to, taki duży i śpi z mamą.? Ludzie to tak mają, że lubią wetknąć swój nos nie tam gdzie jego miejsce .Jeśli ty i twój partner jesteś na tak to dlaczego nie?

Wspólne spanie, jest wynikiem akceptacji dziecka, jego granic i jego potrzeb, które zapewnia poczucie bezpieczeństwa i bliskości, które jest w zgodzie z wszystkimi członkami rodziny.

 

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.