Jakie kwiaty wybrać na balkon? Niewymagające i wytrzymałe rośliny

  • 05.06.2023
Ozdoba balkonu - niewymagające i wytrzymałe kwiaty
Źródło: pixabay.com

Bez względu na to, jak dużo miejsca masz na swoim balkonie, odpowiednio dobrane rośliny pomogą Ci stworzyć własne wyjątkowe miejsce do relaksu. Czy wiesz, jakie gatunki roślin wybrać, aby nie tylko cieszyły oko, ale były też dostosowane do panujących warunków za oknem? W artykule znajdziesz kilka przykładów kwiatów, które będą cieszyły oko i dobrze będą znosiły nieregularną pielęgnację.

Jakie kwiaty wybrać na balkon?

Pelargonia
W okresie od maja do późnej jesieni kwitną na najróżniejsze kolory i świetnie sprawdzają się na balkonie. Nie są zbyt wymagające i są w stanie przetrwać nawet krótkie okresy suszy – poradzą sobie, nawet jeśli przez jakiś czas nie będziesz ich podlewać. Świetnie czują się na nasłonecznionych stanowiskach, ale nie przeszkadza im także półcień. Ich jedyną niedoskonałością jest kiepska odporność na niskie temperatury, więc należy chronić je przed mrozem. Wymagają też stosunkowo częstego nawożenia i należy pamiętać o regularnym dostarczaniu im potasu, który ma bardzo pozytywny wpływ na obfite kwitnienie. Pelargonie dzielą się na wiele różnych grup i odmian – od zwisających, przez rabatowe, aż po bluszczolistne.

Grubosz
Ten wytrzymały sukulent chętnie gości na słonecznych tarasach i balkonach. W wyjątkowo upalne dni potrzebuje wilgotnego podłoża, ale generalnie nie wymaga częstego podlewania, bo doskonale magazynuje wodę. Grubosze są odporne na choroby i szkodniki, świetnie sprawdzą się zatem dla osób, które nie czują, że mają „rękę do roślin”. Starsze okazy pięknie kwitną – z reguły w okolicy przedwiośnia. Potocznie roślinę tę nazywa się drzewkiem szczęścia, więc to jeszcze jeden powód, by zasadzić ją na swoim balkonie.

Bratek
Ta niewielka roślinka kwitnie w okresie od marca do czerwca i dobrze odnajduje się na balkonach ulokowanych po wschodniej i zachodniej stronie. Lubi słońce, ale nie przez cały dzień. Nie ma dużych wymagań glebowych – wdzięcznie rośnie pozostawiona w ziemi, do której została oryginalnie wsadzona. W przypadku bratków należy natomiast pamiętać o regularnym, ale ostrożnym podlewaniu. Nie lubią wilgoci na liściach, ani na kwiatach.

Pięciornik krzewiasty
To doskonały kwiat na słoneczny balkon. Czym się cechuje? Nie tylko uwielbia promienie słoneczne, ale też niestraszne mu niskie temperatury i mróz. Nie lubi jedynie przesadnego podlewania i na co dzień w zasadzie w ogóle nie potrzebuje zbyt wiele wody. Wyjątkami są okresy suszy i moment tuż po posadzeniu. Nie ma szczególnych wymagań co do jakości gleby, może rosnąć nawet na piasku. Nie przepada jedynie za ziemią o zbyt wysokiej wilgotności. Nie potrzebuje nawożenia, a pozostawiony w dość surowych warunkach i tak odwdzięczy się pięknym i bujnym kwiatostanem.

Lawenda
W miejscach zacienionych nie kwitnie wcale lub bardzo słabo, a jej pędy wyciągają się nadmiernie. Z kolei wyeksponowana na promienie słońca po południowej lub zachodniej stronie zachwyca szczególnie od czerwca do października. To wtedy możesz spodziewać się jej fioletowych kwiatów, o łagodnym, relaksującym zapachu. Warto wiedzieć, że woń wyjątkowo miła dla człowieka działa odstraszająco na komary, meszki, a nawet kleszcze. Lawenda jest zatem nie tylko piękna, ale i pożyteczna. Podłoże do jej uprawy powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne. Może to być uniwersalna ziemia do roślin ogrodowych wymieszana w proporcji 1:1 z piaskiem. Lawenda powinna być podlewana systematycznie, ale nie znosi zbyt dużych ilości wilgoci, dlatego lepiej poradzi sobie z okresowym przesuszeniem, niż stojącą wodą.

Petunia
Jej urokiem możesz się cieszyć przez naprawdę długi czas, gdyż przepięknie kwitnie od wczesnej wiosny, aż do jesieni. W zależności od odmiany może zwisać lub piąć się do góry. Lubi mieć dostęp do dużych ilości światła słonecznego i najlepiej rośnie na żyznej i przepuszczalnej glebie. Dobrze jest podlewać ją regularnie, ale świetnie radzi sobie w okresach suszy. Jeśli wyjedziesz na urlop i nie zostawisz jej pod czyjąś opieką, po powrocie i tak zastaniesz balkon pełen pięknych kwiatów.

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.