Przed udekorowaniem choinki - zwłaszcza jeśli jest to żywe drzewko - warto dokładnie sprawdzić, czy nie osiadły na niej robaki, a jeśli tak - trzeba szybko pozbyć się ich.
Rodzaje robaków będą się różnić w zależności od rodzaju drzewa i lokalizacji. Głównie są to: mszyce, korniki, roztocza, modliszki, owady łuskowate, pająki, ćmy, ryjkowce, wszy. Jednak nie martw się – robaki nie znajdują się na igłach (zazwyczaj), ale w drzewku, a suche powietrze w domu im nie sprzyja. Na szczęście domy nie są odpowiednim siedliskiem dla owadów zamieszkujących lasy iglaste. Jeśli jakieś wkradną się w okresie świątecznym, nie zostaną na stałe. Przy braku pożywienia i odpowiedniej wilgotności większość owadów choinkowych umiera. Wolą zacienione i wilgotne warunki, a nie przytulne i jasne domy.
Użyj latarki, aby znaleźć charakterystyczne oznaki robaków choinkowych: gniazda, jaja i oczywiście same robaki. Dobrze wstrząśnij choinką, co pozwoli pozbyć się większości insektów. Jeśli drzewko pochodzi ze sprawdzonej hodowli, nie powinny zdarzyć się tak niechciane niespodzianki. Gorzej jeśli sami wycięliśmy drzewko z lasu bądź kupiliśmy je od mniej zaufanego dostawcy.
Choinkę przed wniesieniem do domu trzeba dokładnie obejrzeć.
Warto też postawić ją na białej kartce papieru i energicznie wstrząsnąć - jeśli pojawią się insekty, wiadomo że drzewko trzeba będzie bardzo dokładnie oczyścić: np. używając środka owadobójczego (oczywiście na zewnętrz), wolnego od syntetycznych chemikaliów.
Uważaj, bo takie środki często są łatwopalne – wstrzymaj się z ubieraniem choinki co najmniej 24 godziny. Dobrze zostawić ją na ten czas np. w garażu. Jeśli zauważysz pełzające po gałązkach robaki, a choinka stoi już na miejscu, użyj odkurzacza.
Komentarze