Sensoplastyka - sztuka dla rozwoju dzieci

  • 06.10.2021
Sensoplastyka - sztuka dla rozwoju dzieci

Sensoplastyka to bardzo popularne słowo w dzisiejszych czasach. Co ono właściwie oznacza i jakie jest jego wykorzystanie w praktyce? W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie

Sensoplastyka - co to właściwie jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia słów z których powstało słowo sensoplastyka. Plastyka to według Słownika Języka Polskiego PWN "dziedzina sztuki obejmująca architekturę, rzeźbę, malarstwo, grafikę itp.", "modelowanie w miękkim materiale", "wyrazistość, bryłowatość form, kształtów" natomiast sensomotoryka to dziedzina czynności zmysłowo-ruchowych oraz uzdolnień do takich czynności" podaje tenże sam Słownik. 

Najprościej możnaby powiedzieć, że sensoplastyka to wykorzystanie i rozwijanie zmysłów człowieka przy pomocy dostępnych materiałów i kreatywna zabawa nimi.

W zajęciach sensoplastyki mogą uczestniczyć wszystkie dzieci od niemowląt po nastolatki :),  nawet nam dorosłym takie zajęcia sprawią dużo radości. 

Pamiętajmy, że stymulowanie twórczości plastycznej dziecka powinno odbywać się od najmłodszych lat. Rodzice powinni zainteresować i pokazać dzieciom zabawy, nie tylko zabawkami kupionymi w sklepie, ale również stworzonymi w domu "niekonwencjonalnymi, ciekawymi zabawkami". Dziecku w zależności od wieku można zaproponować zabawy z różnorakimi kolorami, fakturami : ryżem, mąką, kaszą, makaronem, piaskiem, plasteliną, ciastem, łączeniu tych produktów za pomocą wody, jogurtu czy innych produktów.

Dzięki takiej "twórczości" dziecko będzie usprawniało swoje zdolności manualne co wpłynie na aktywizacją sfery kinestetycznej i rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Ciekawym sposobem na spotkania z sensoplastyki  i dodatkowo rozwijanie więzi społecznych będą zajęcia organizowane przez specjanie wyszkolonych pedagów oraz odwiedzanie miejsc z specjalnie przygotowanymi ścieżkami sensorycznymi.

Oprac. MP

 

źródło: moi-mili.pl/sjp.pwn.pl/

foto: pixabay.com

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.