Moc przytulania - 21.01 Międzynarodowy dzień przytulania

  • 20.01.2023
Terapeutyczna moc przytulania
Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy Dzień Przytulania opanował cały świat. Zapoczątkowano je w Stanach Zjednoczonych, w miasteczku Caro, Michigan. Pomysłodawcą tego dnia był Kevin Zaborney, który uznał, że okres pomiędzy Nowym Rokiem a Walentynkami może być dla niektórych dość przygnębiający. Święto przytulania miało to zmienić, czyli zachęcić Amerykanów do częstszego okazywania sobie uczuć, zarówno wobec członków rodziny, przyjaciół, a nawet nieznajomych.

Dotyk jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, to główna droga poznania przez niemowlaka otaczającej go rzeczywistości i ostatnia, której doświadcza człowiek na końcu swojej życiowej ścieżki. Dotyk pełni więc bardzo ważną rolę w życiu człowieka dlatego tak ważne jest regularne przytulanie. Przytulanie po za tym, że jest dla nas przyjemne niesie za sobą o wiele więcej korzyści niż nam się wydaje.

Przytulanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, przecież już od samego dnia narodzin poprawia sen młodego człowieka. Przytulanie pomaga zmniejszyć stres, strach, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca. Różne badania dowodzą, że okazywanie sobie czułości w ten sposób pomaga budować dobry układ odpornościowy. Przytulanie zwiększa również poziom dopaminy, dzięki przytulasom stajemy się bardziej szczęsliwi!

"By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie.” Virginia Satir.

U dzieci regularne przytulanie nie tylko pomaga pogłębić więź emocjonalną z rodzicem ale również wpływa pozytywnie na budowanie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie. Kiedy coś nas boli, uderzymy się, pierwszą odruchową reakcją jest łapanie się za bolące miejsce, żeby ukoić ból. Kiedy chcemy kogoś pocieszyć w pierwszym odruchu pragniemy go przytulić. Czasami przytulenie daje więcej niż 1000 słów. Terapia przytulaniem zdecydowanie jest potężnym sposobem leczenia wielu dolegliwości, co potwierdzają wyniki badań naukowych, a na  świecie jak i w Polsce powstały już instytucje zajmujące się terapią przytulania

Przytulanie jest na tyle wspaniałą czynnością, że ludzie biją nawet rekordy świata. I tak w 2010 roku słynny motywator Nick Vujicic w ciągu jednej godziny przytulił 1749 osoby w centrum wystawienniczym w Oregonie. Z kolei w Polsce padł rekord świata w najdłuższym przytulaniu. Pięć polskich par przytulało się w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie przez 25 godzin, co oficjalnie potwierdziła sędzia Guinnes World Records.

Warto pamiętać o tym, że każdy dzień jest odpowiedni by okazać bliskiej nam osobie uczucia, nie tylko 21 stycznia.

A.J.