Dni wolne na dziecko – ile przysługuje i jak je wykorzystać?

  • 22.11.2024
Dni wolne na dziecko – ile przysługuje i jak je wykorzystać?
Źródło: pixabay.com

Każdy rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do dodatkowych dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Zgodnie z polskim Kodeksem pracy przysługuje 16 godzin lub 2 dni wolnego rocznie, niezależnie od liczby dzieci. Jak skorzystać z tego uprawnienia? Kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach? W naszym artykule znajdziesz szczegóły dotyczące dni wolnych na dziecko, podziału między rodzicami oraz wymaganych formalności. Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują!

Zgodnie z polskim Kodeksem pracy, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. 


Pracownik może skorzystać z 2 dni lub 16 godzin wolnego w ciągu roku kalendarzowego. O wyborze formy (dni czy godziny) decyduje pracownik w pierwszym wniosku składanym w danym roku. 

Jeśli oboje rodzice są zatrudnieni, z tego uprawnienia może skorzystać tylko jedno z nich. Rodzice mogą podzielić się tym zwolnieniem, np. każde z nich może wziąć po jednym dniu. 


Niezależnie od liczby posiadanych dzieci, przysługuje łącznie 2 dni lub 16 godzin zwolnienia w roku. Uprawnienie przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 14 lat. 

Jeśli nie wykorzystarz — przepadnie!


Jeśli pracownik nie skorzysta z tego zwolnienia w danym roku kalendarzowym, uprawnienie to przepada i nie przechodzi na kolejny rok. 


Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.
Aby skorzystać z tego uprawnienia, należy złożyć wniosek do pracodawcy, wskazując preferowany termin oraz formę (dni lub godziny) zwolnienia.

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.