Czad to cichy zabójca, który może pojawić się w naszych domach bez uprzedzenia. To bezwonny, niewidoczny gaz, który może mieć tragiczne skutki dla zdrowia i życia ludzi. W tym artykule przyjrzymy się, jak objawia się zatrucie czadem, dlaczego jest tak niebezpieczne i jakie kroki możemy podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego zagrożenia w naszym otoczeniu.
Czad (tlenek węgla) to bezbarwny, bezwonny, bardzo trujący gaz. Dopiero w bardzo wysokich stężeniach można poczuć jego delikatny zapach przypominający czosnek. Łatwo miesza się z powietrzem, ponieważ jest od niego lżejszy. Z tego względu gromadzi się głównie pod sufitem.
Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania paliwa: węgla, gazu, benzyny, ropy, drewna, przy niewystarczającej ilości tlenu.
Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy:
Czad ma wysokie powinowactwo do hemoglobiny, składnika czerwonych krwinek, który jest odpowiedzialny za transport tlenu. Oznacza to, że w sytuacji narażenia na tlenek węgla hemoglobina nawet 250 razy „chętniej” łączy się z nim niż z tlenem, tworząc karboksyhemoglobinę.
Czad wiąże się także z enzymem oksydazą cytochromową, przez co blokowane jest oddychanie na poziomie komórkowym. W wyniku tego dochodzi do niedotlenienia komórek i uwolnienia czynników zapalnych w organizmie. Pojawiają się objawy zatrucia, które mogą prowadzić do rozwinięcia się zespołu ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS), a co za tym idzie – do niewydolności wielu narządów.
Każda osoba, która przebywa w miejscu ulatniania się tlenku węgla jest narażona na jego szkodliwe działanie.
Największą wrażliwość obserwuje się u:
Najbardziej narażone na działanie czadu są serce i układ nerwowy.
W zależności od stężenia czadu i czasu narażenia na niego, pojawiają się kolejno:
Śmierć następuje przy stężeniu czadu 1,28% w czasie ekspozycji poniżej 3 minut, przy stężeniu 0,16% w czasie ekspozycji do 2 godzin.
Osoba, która zatruła się czadem nie jest w stanie sama racjonalnie ocenić sytuacji. Nie widząc zagrożenia, często nie ucieka w bezpieczne miejsce. Może to doprowadzić do narażenia na wysokie stężenia tlenku węgla i śmierci.
Jednym z objawów zatrucia jest bladosine zabarwienie skóry. Intensywnie czerwone zabarwienie występuje przy zatruciach dużymi dawkami czadu.
Zatrucie czadem może prowadzić do rozwinięcia się niewydolności wielonarządowej.
Może ona prowadzić m.in. do:
Nawet kilka miesięcy po zakończeniu leczenia szpitalnego mogą pojawić się późne powikłania po zatruciu tlenkiem węgla, np.: zaburzenia koncentracji, słabsza pamięć, zaburzenia widzenia, depresja, objawy choroby Parkinsona.
Na początku zapewnij dostęp świeżego powietrza z zewnątrz. Otwórz drzwi, okna, zrób przeciąg i wyłącz źródło ulatniania się gazu. Wynieś poszkodowanego na świeże powietrze, poluzuj mu guziki od koszuli, pasek. Sprawdź, czy oddycha i natychmiast wezwij służby ratownicze. Jeśli poszkodowany nie oddycha, przystąp do akcji reanimacyjnej.
Pamiętaj, by:
Możesz również rozmieścić w domu czujniki czadu, które przy wzroście jego stężenia zareagują sygnałem dźwiękowym.
Komentarze