Szare mydło - właściwości

  • 16.01.2023
wszystko o szarym mydle
Źródło: pixabay.com

Szare mydło po kilkunastu latach zapomnienia przeżywa swój "renesans". Jaki jest powód wzrostu popularności? Jego właściwości i wszechstronne zastosowanie jak i atrakcyjna cena. Jedna kostka mydła może zastąpić kilka produktów pielęgnacyjnych w Twojej kosmetyczce Pojęcie „szare mydło” jest potoczne, nawiązuje do jego cech charakterystycznych, takich jak uniwersalność, prosty skład, brak zapachu i koloru.

Szare mydło szczególnie doceniane jest przez osoby, z wrażliwą, delikatną i skłonną do występowania alergii skórą. Nie podrażnia i nie posiada sztucznych barwników ani substancji zapachowych. 

1. Mycie rąk, twarzy
Kostka szarego mydła idealnie nadaje się do mycia rąk i twarzy. Ma właściwości antybakteryjne, jednak jest na tyle łagodne, że nie wpływa na pracę gospodarki hormonalnej organizmu, a także nie narusza korzystnej flory bakteryjnej. Dlatego też w celach antyseptycznych zaleca się mycie rąk przede wszystkim szarym mydłem. Wspomaga walkę z trądzikiem, i różnymi rodzajami wyprysków.

2.Higiena intymna
Bardzo często polecane jest ono przez położne czy ginekologów do higieny intymnej, a szczególnie po porodzie. Przyspiesza regenerację skóry, nie powoduje podrażnień, a także zapobiega infekcjom bakteryjnym. 

3.Skaleczenia, otarcia, rany
Szare mydło ma właściwości łagodzące i kojące, przyspiesza leczenie drobnych skaleczeń oraz ropiejących ran, w czym pomaga jego działanie antybakteryjne. Łagodzi obrzęki i stany zapalne skóry. Szare mydło pomaga w usunięciu drzazg i odcisków.

4.Pranie, czyszczenie
Szare mydło jest bardzo często używane do prania ręcznego, jako odplamiacz oraz do prania dziecięcych ubranek – tutaj występuje najczęściej pod postacią płatków mydlanych, które znały nasze mamy i babcie. Szare mydło jest stosowane również do mycia pędzli do makijażu. Szare mydło nie niszczy skóry dłoni.