Savoir-vivre przy stole. Zasady, które powinieneś znać.

  • 05.10.2021
Savoir-vivre przy stole. Zasady, które powinieneś znać.

Czym jest Savoir-vivre chyba nie trzeba przypominać, jednak czasami zdarza się nam zapomnieć o dobrych manierach. Przypinamy jak zachować się przy stole podczas posiłku i po spożyciu go.

Rozmowy podczas posiłku

Obiad lub kolacja w gronie rodziny czy znajomych to wspaniała okazja, aby porozmawiać i wymienić się ciekawymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, których niemało było w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak o tym, aby nigdy nie mówić z pełnymi ustami! Podczas przeżuwania kęsów pokarmu możemy kogoś przypadkowo opluć. Dlatego zanim nie skończymy przeżuwania i połykania kęsów pokarmu nie odzywajmy się!

 

Postawa ciała przy stole

Kiedy zajmiemy miejsce przy stole należy pamiętać, aby nie kiwać się i nie wiercić, ręce należy trzymać na stole. Nie opierać się łokciami o blat. Nie na miejscu będzie również zdejmowanie butów pod stołem. Należy siedzieć z wyprostowanymi plecami opierając się o oparcie krzesła.


Jak odłożyć sztućce po skończonym posiłku?

Jeżeli jeszcze spożywasz posiłek, oprzyj sztućce o krawędź talerza, tak aby widelec nie dotykał noża. Sztućce stykające się pod kątem prostym informują obsługę stołu o prośbę dokładki.
Nóż i widelec złożone razem - równolegle na talerzu z prawej strony (na godzinę 5) sygnalizują, że posiłek został zakończony.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.